Kiskutya Vsrlsa
Mieltt kiskutyt vsrol nagyon fontos, hogy az adott fajta tulajdonsgaival, a standart elvrsokkal tisztban legyen. Ugyan ilyen fontos eldnteni azt is, hogy hobbira szeretn e, vagy tenysztsre, esetleg killtsra.
A killtsi-tenysztsi kutya kivlasztsa tbb idt vesz ignybe, fontos a csaldfa kivlasztsa, az apa s anya stabil idegredszeri httere, s a kiskutya termszete s alkati tulajdonsgai, temperamentuma.
Termszetesen akr hobbira, akr tenysztsre esetleg killtsra vssol kiskutyt a tenyszt legfontosabb clja az, hogy egszsges kiskutya kerljn ki tle. Igen fontos az is, hogy a szli pr milyen krnyezetben l, a kiskutya miyen krlmnyeket kztt tlti el az els 8-12 hetes idszakot amikor a tenysztnl van. Ez akr meg is hatrozhatja a tovbbi fejldst, hiszen az els 8-12 htben rengeteget tanul a mamjtl s " falka" tbbi tagjtl. Nem csak az anatmiai s a genetikai adottsgok szmitanak, ugyan ilyen fontos a termszeti adottsg amit egy tenyszt figyelembe vesz amikor tgondol egy alom prostst.
va intem a kedves olvast attl, hogy olyan helyrl hozzon kiskutyt ahol a jkrlmnyek nem megfelelek. Azt gondolom 15 v nem kevs id amit egytt tlthetnk kedvencnkkel, azonban ha mr az els pr htben betegsg lp fel, igen nagy anyagi s lelki terhet r rnk s a csaldunkra, az orvosi kltsgek igen nagyok lehetnek, gy a dntst, hogy a kiskutyt milyen helyrl hozzuk gondoljuk t, s ne kizrlag anyagi rdekeink hatrozzk meg ezt a lpsnket.
Termszetes, hogy a j tenyszt a kutyjnak a legjobb krlmnyeket biztositja, foglalkozik a kutyjval gondozza polja, vitaminokat ad neki igy bizonyra a kiskutya aki elkerl majd tle, mr egy stabil biztos httrbl kerl nhz.
A tenyszt meg fogja nnnek pontosan mondani, a megfelel gondozst, figyelmezteti arra, hogy milyen vitaminokat kell kapnia kiskutynak, mire kell figyelni a tartssal kapcsolatban, s nagyon j ha tudja tartania tenysztvel a kapcsolatot, hiszen szmra rm ha tudja boldog a kiskutya akit a kezbl kiadott.
Kiskutya az j otthonban:
Fontos, hogy felkszlten vrjuk a kiskutyt hiszen ha hazavisszk akkor azonnal szksge lesz alv helyre ami legyen szmra nyugodt, meleg, biztonsgos. Tudja a kiskutya ha oda befekszik, senki nem zavarja s az, az kis birodalma. Tudnunk kell ha egyszer megengedjk neki, hogy az gyunkban aludjon vagy ott heversszen szinte lehetetlen leszoktatni errl. Tudatostsuk benne azt ,hogy az nem az helye. A tenysztk a kiskutyval szoktak adni kezdcsomagot amely tartalmazza azt a tpot, amivel tenyszt etetett. Ez pr napig kitart, de be kell szerezzk a tpllshoz szksges mennyisget. Szksge lesz mg egy itat s egy etet tlra, talljuk ki, hogy hol fog enni-inni s ez is legyen stabil pont az letben lehetleg egy nyugodt sarok. Szerezznk be jtkokat, rgcsikat amivel eltlti az idejt ne feledjk, fogzik s amg nem vltja le a fogait szinte ktszer annyit rg. vjuk ezzel otthonunkat s rmet szerznk neki. Fontos ha elmegynk otthonrl, tudjuk biztonsgban t, ezt prbljunk meg olyan helyet kinzni a laksunkban ahol nem tud kbeleket szket sztrgcslni s nem okoz sem magban sem a laksunkban krt. Nem jellemz, de jobb az elvigyzatossg, s mivel egyedl van unatkozik, ezrt is fontosak a jtkok s a rgcslni valk. Tegynk ki neki kutyapelust amire elvgezheti a dolgt s clszer ezt is egy stabil helyre kihelyezni. Amig nem kapta meg a megfelel oltsait nem vihetjk le az utcra, nem tehetjk le a fldre, ezrt rdemes beszerezni a kutyapelust. Ha mr tl vagyunk az oltsokon levihetjk s ehez szksgnk van przra.n szemly szerint hmot javasolok, ami nem folyt a mellkast fogja, s egy huzalos przt ami teret biztosit a szmra ha stltatjuk.
Tplls:
A tenyszt tancst rdemes kikrni, hogy milyen tppal hogyan etette a kiskutyt s azt folytassuk. j krnyezetbe kerlve egy stabil pont az tkezs, j ha ez megmarad szmra. Ksbb amikor megszokta az j krnyezetet akkor mr tllhatunk arra a tp ill. konzerv fajtra amivel mi szeretnnk etetni a kutynkat. Nagyon fontos, hogy elelinte 3 x ksbb 2 x reggel s este etessk meg, hiszen gyors az emsztse. Amikor valami j tpot vagy egyb mst szeretnnk adni fokozatosan tegyk. Kerljk a zsros lelmiszerek adst a csokold a di a szl semmikppen nem j az emsztsnek stt egyenesen kros hatsak.Ugyan ilyen a csirkecsont szilnkosan trik s a beleket tfrhatja. Amikor mg klyk, gondoskodjunk a rgcslni valkrl hiszen akr unalmban is kikezdheti a laks azon rszeit aminek mi nem biztos, hogy rlnk ellenttben vele. A prselt brk, kutyakekszek elterelik a figyelmt erstik a fogakat s j hatsak szmra. Friss vz, el ne feledkezznk rla!!
Szrpols:
A yorkshire-terrie egy hossz szr kutyafajta, szre fnyes, egyenes nem hullik aminek ksznheti, hogy igen kedvelt fajta lett. A szrpolshoz pr kellkre szksgnk lesz rdemes gondoskodni rla. Kismret kutyakefe, kutyafs, karomvg oll, szemkrnykpol folyadk, vattakorong. Fontos, hogy ismerje, szeresse a fslkdst rm, ne pedig nyg legyen szmra. Mr klyk korban kezdjk el a hozzszoktattst.Tegyk asztalra knyelmes legyen szmunkra is s szmra is, csszs mentes felletet ajnlok s soha ne hadjuk egyedl, mg felntt korban se. Alaposan fsljk t a szrt szrazon, s azrt ne tegynk r semmit, mert a szr szerkezete ha szrazon fsljk sokkal stabilabb mg a vizes szr srlkenyebb. A hajlatokat a has aljt is fsljk, hiszen ott a leghajlamosabb a csomsodsra. Ha mr olyan nagy a szr a pofijn, a fejn akkor szilikon gumival fogjuk ssze ,hogy ne zavarja t, ne lgjon a szembe. A szemkrnyket tisztitsuk meg, erre a braxos folyadk is kivl patikban kaphat. Vattakorongra tve, trljk t vele a szemet s krnykt tvoltsuk el a lerakdott szennyezdseket. A vgn rdemes szrvgpolval tfjni a szrt, nem csak finom illata lesz de poljuk is a szrt.
A yorki szre nem hullik tisztulsa nem vedls tjn trtnik. Ma mr kaphatak kivl szrpol termkek a piacon s mivel velnk l, neknk s neki is fontos a szemlyes higinia. Frdessk 2 hetente szksg esetn pedig helyileg ha kell. / Sr vagy egyb piszok eltvoltsakor. / A frdetsnl a sampont, balzsamot higtsuk, figyeljnk arra, hogy a szembe, flbe ne jusson vz, mindig szritsuk meg alaposan a szrt. Ha gy gondoljuk s mr az sszes oltst megkapta elvihetjk kutyakozmetikushoz s a neknk tetsz fazonra levgja a szrt s igy sokkal kevesebb a tennivalnk is majd a ksbbiekben, azonban a rendszeres frdetsrl ebben az esetben se feledkeznk meg.
Szobatisztasg:
Szerintem ez egy nagyon fontos dolog a kutyatartsban, hogy minl hamarabb szobatiszta legyen. Ez csak rajtunk mlik, a rendszeressgnkn. Ha kertes hzban lakunk knnyebb a dolgunk hiszen nem kell oltsokra vrni, a kertbe is kivihetjk viszon ha nem gy van, eleinte ott a kutyapelus a laksban s ha mr a tenysztnl ismeri s rjrt, akkor nlunk is r fog jrni. J ha ktlaki ltre szoktatjuk s a laksban is elhelyeznk szmra pelust ksbb ha mr felntt s nem vagyunk otthon igy is eltudja vgezni a dolgt. Vagy gondoljunk a hideg tli havas, ess napokra. Mindenkppen knnyebb teszi az letnket. Amikor klyk s ltjuk, hogy a pelusra sikerl mindig dicsrjk, ezzel tudatostva a helyes cselekedetet, viszont ha nem j helyre megy, szidjuk le a szavainkkal rzkeltessk, hogy most ez nem volt helyes dolog. Mg egy lhetsgnk van, hogy hamar szobatiszta legyen. Amikor megetettk tegyk be boxba s 15-20 percig hadjuk ott, majd kivve vigyk oda ahol elvgezheti a dolgt. Ha ezt vlasztjuk s nem trnk el tle nagyon hamar szobatiszta lesz.
IVARTALANTS
Mindenkppen javasolt a hobbyra tartott yorkik ivartalantsa tbb okbl is.
Vegyk elszr a kanokat. Ha egy kan nem fedez, mr pedig egy hobby kutya esetben ennek igen kicsi az eslye (mivel minden szuka tulajdonos inkbb a djnyertes kanoknl szeret fedeztetni. Elvileg, ha a kan egyedl van tartva s nincs mellette msik kutya, (legyen az akr szuka vagy akr kan) nem jellget a laksban. Ez az a dolog, ami miatt a legtbben flnek kan kutyt vsrolni. Mgis elfordulhat, ha valaki egy kutyval teli laktelepen lakik, ahol napi szinten hordanak stlni tzel szukkat, hogy a sok szag s inger miatt szerencstlen kan megzavarodik s mg is elkezd jellgetni a laksban. Erre az esetre a legjobb megolds az ivartalants. A kan klykk mr 8-10 hnapos korukra ivarrettek, s elg korn el lehet vgezni a rvid kis mttet nluk.
A szukknl egy kicsit bonyolultabban mennek a dolgok. A szuka kutya 6 hnapos s 15 hnapos kora krl tzel elszr. Onnan szmtva flvente, vagy 10 havonta jra tzel. A tzels kb. 3 htig tart, eleinte intenzv vrzssel, aztn amikor a petershez kzeledik egyre kevesebb a vr mennyisge. De nem is ez a komoly baj, hanem, hogy nagyon sokszor a tzels utn gynevezett llvemhessge lesz a szuknak (a hormonlis szablyozs zavara, azt kpzeli, hogy klykei lesznek). Ebben az esetben megduzzadnak az emlk, teje lesz, rosszkedv, befordult lesz a kutya. Pr ht alatt aztn ezen is tl van. De a veszlye ennek, hogy kzben kaphat mhgyulladst, vagy kialakulhat eml daganat is. Sokszor javasoljk, hogy fedeztessk be a kutyt s akkor elmlik, s klnben is a szuknak letben egyszer szlnie kell, mert klnben megbolondul. NOS, EZ MIND NEM IGAZ!!!!!!!! Nem bolondul meg a szuka ha nem lesz klyke (s nem knny egy szukt leszltetni) s a szls nem hasznl a mr emltett problmkra. Sajnos tapasztalt tny, hogy fiatal 1 almon tl lev szuka is kaphat eml daganatot. Az egyetlen gygyr e veszlyes betegsgek megelzsre az IVARTALANTS. A szukk esetben ltalban meg szoktk vrni az llatorvosok az els tzelst, s utna operljk meg, mivel egy kicsit bonyolultabb mttrl van sz, mint a kanok esetben.


|